Antropocen: Epoka człowieka

Film dostępny dla uczestników kongresu OPEN EYES ECONOMY SUMMIT 2020 w dniu 17 listopada 2020. Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do... czytaj więcej »

Film nie jest już dostępny
Okres jego darmowej licencji już minął.
Reżyseria:

Edward Burtynsky, Jennifer Baichwal, Nick de Pencier

Kraj:

Kanada (2018)

Czas trwania:

85 minut

Język:

angielski

Dostępne napisy:

polskie

Opis filmu "Antropocen: Epoka człowieka":

Film dostępny dla uczestników kongresu OPEN EYES ECONOMY SUMMIT 2020 w dniu 17 listopada 2020. Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę holocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem"człowiek" w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną - uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego? Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i - co najważniejsze - trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Jako narratorka oprowadza po nim Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w Dziewczynie z portretu. Szokujący, urzekający, hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal i Edward Burtynski poświęcili Ziemi (pierwsza część: Sfabrykowany krajobraz, druga: Watermark).

NAGRODY: 3. Kraków Green Film Festival (Best Feature Documentary) Millenium Docs Aganist Gravity 2019 (Green Warsaw Award) NOMINACJE: MFF Toronto 2018 (Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' Critics’ Choice Documentary 2019 Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych - ASC - Najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego dla Nicholas de Pencier

Polecane
Ostatnio dodane