Biogospodarka: zielona rewolucja

Niemcy (2021) 53 minuty

Termin „biogospodarka” na pierwszy rzut oka brzmi dobrze: oznacza przekształcenie gospodarki rynkowej opartej na ropie naftowej na zasoby odnawialne. Narzędzia do tego są opracowyw... czytaj więcej »

Ten film jest obecnie dostępny!
Oglądaj teraz za darmo!
do 20.01.2022 (00:00)

BIOMASA | BIOTWORZYWA

Reżyseria:

Max Lebsanft

Kraj:

Niemcy (2021)

Czas trwania:

53 minuty

Język:

niemiecki

Dostępne napisy:

polskie

Opis filmu "Biogospodarka: zielona rewolucja":

Termin „biogospodarka” na pierwszy rzut oka brzmi dobrze: oznacza przekształcenie gospodarki rynkowej opartej na ropie naftowej na zasoby odnawialne. Narzędzia do tego są opracowywane na całym świecie: rośliny, grzyby i owady mają zastąpić węgiel i ropę jako surowce, a mikroorganizmy mają produkować chemikalia. Jednak czy biogospodarka rzeczywiście prowadzi do większego zrównoważenia i ochrony środowiska?
Tworzywa sztuczne wykonane z drewna lub bioodpadów, zastępcze mięso z roślin strączkowych, karma dla ryb z larw owadów, biodiesel ze słomy - innowacje biogospodarki nie są automatycznie bardziej ekologiczne i zrównoważone. Zasoby odnawialne muszą być jakoś produkowane, a to niesie ze sobą niebezpieczeństwo zużycia ziemi, zniszczenia ostatnich pozostałych ekosystemów naturalnych i jeszcze bardziej wszechstronną ekonomizację przyrody.
Reportaż ten uwzględnia cały cykl gospodarczy: od produkcji biomasy, poprzez jej przetwarzanie, aż do gotowych produktów. Czy biotworzywa i substytuty mięsa naprawdę są bardziej zrównoważone? A może produkcja żywności musi być całkowicie oddzielona od użytkowania gruntów? W Finlandii start-up produkuje mięso z powietrza...

Nagrody i nominacje:

Kategorie filmu:

Reportaż

Tagi filmu:

ARTE po polsku nauka biomasa

Widziałem, moja ocena:

Twoja recenzja, komentarz do filmu Biogospodarka: zielona rewolucja:

Wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Chcę zobaczyć
Recenzje użytkowników
Widziałeś(aś) ten film? Napisz swoją recenzję
Nie dodano jeszcze recenzji do tego filmu.
Twoja recenzja może być pierwsza.
Filmy o podobnej tematyce
Polecane
Ostatnio dodane