Niewidzialne demony

Finlandia, Niemcy, Indie (2021) 70 minut

***FILM DOSTĘPNY WYŁĄCZNIE W KINIE PLENEROWYM W DNIU 15 SIERPNIA W CZASIE POKAZÓW FESTIWALOWYCH 5.BNP PARIBAS GREEN FILM FESTIVAL*** Reżyser filmu urodził się w 1991 roku. W t... czytaj więcej »

Film będzie dostępny w serwisie
od 15.08.2022 (00:00) do 15.08.2022 (23:00)
...

INDIE | ZANIECZYSZCZENIE

Tytuł oryginalny:

Invisible Demons

Reżyseria:

Rahul Jain

Kraj:

Finlandia, Niemcy, Indie (2021)

Czas trwania:

70 minut

Język:

oryginalny

Dostępne napisy:

polskie

Opis filmu "Niewidzialne demony":

***FILM DOSTĘPNY WYŁĄCZNIE W KINIE PLENEROWYM W DNIU 15 SIERPNIA W CZASIE POKAZÓW FESTIWALOWYCH 5.BNP PARIBAS GREEN FILM FESTIVAL***


Reżyser filmu urodził się w 1991 roku. W tym czasie w Indiach rozpoczął się neoliberalny, niekontrolowany rozwój przemysłowy. Przyniósł on krajowi sukces gospodarczy i status jednego z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na planecie. W filmie pojawiają się uderzająco piękne, realistyczne zdjęcia tonącego w brudzie i smogu New Delhi, które wywołują przygnębienie.

Reżyser nazywa siebie „dzieckiem klimatyzacji”, co stawia go wysoko w hierarchii społecznej panującej w rodzimej stolicy kraju. Problem środowiskowy dotyka tu jednak wszystkich po równo. Ukazując skalę zanieczyszczeń w 30-milionowej metropolii, Jain nie daje głosu naukowcom czy aktywistom. Przedstawia perspektywę zwykłych mieszkańców miasta, którzy nie mają dostępu do wody pitnej i cierpią na choroby układu oddechowego, wywołane unoszącymi się w powietrzu drobinkami pyłu. Nazywa je „zatrutymi strzałami przeszywającymi płuca”. Rozmawia z rikszarzami, kierowcami ciężarówek i rolnikami, a ich reakcje na katastrofalne zanieczyszczenie miasta i całych Indii są fatalistyczne. Temperatura w ciągu dnia dochodzi do 50°C, smog redukuje widoczność do kilku metrów, rzeki są pełne żółto-zielonej piany, a monsuny przynoszące deszcz nie nadchodzą wcale albo zmieniają się w huragany wywołujące powodzie. Pewien mieszkaniec New Delhi konstatuje, że dziś „nawet bogowie się zmienili”.

Nagrody i nominacje:

2021 – MFF Cannes, 2021 – IDFA Amsterdam, 2022 – FF Tampare: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda za Zdjęcia, 2022 - 5.BNP Paribas Green Film Festival

Widziałem, moja ocena:

Twoja recenzja, komentarz do filmu Niewidzialne demony:

Wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Chcę zobaczyć
Zwiastun
Fotosy z filmu
Recenzje użytkowników
Widziałeś(aś) ten film? Napisz swoją recenzję
Nie dodano jeszcze recenzji do tego filmu.
Twoja recenzja może być pierwsza.
Filmy o podobnej tematyce
Polecane
Ostatnio dodane