Trucizna codziennego użytku

USA (2018) 95 minut 4,83/5.0

Wynaleziony w 1945 roku teflon jest dziś niezwykle popularny. Nie tylko zrewolucjonizował domowe gotowanie dzięki nieprzywierającym patelniom, ale obecny jest niemal wszędzie: od w... czytaj więcej »

Film nie jest już dostępny
Okres jego licencji już minął.

TEFLON | ZDROWIE | KORPORACJE

Tytuł oryginalny:

The Devil We Know

Reżyseria:

Stephanie Soechtig

Kraj:

USA (2018)

Czas trwania:

95 minut

Język:

angielski

Dostępne napisy:

polskie, polskie dla niesłyszących

Opis filmu "Trucizna codziennego użytku":

Wynaleziony w 1945 roku teflon jest dziś niezwykle popularny. Nie tylko zrewolucjonizował domowe gotowanie dzięki nieprzywierającym patelniom, ale obecny jest niemal wszędzie: od wodoodpornej odzieży sportowej po worki do popcornu przeznaczone do mikrofalówki. Niewiele wiadomo na temat jego potencjalnego wpływu na konsumentów, poza faktem, że zawiera związek chemiczny o nazwie C8, który ma bardzo długi okres trwałości i można go obecnie znaleźć w krwiobiegu niemal 99% Amerykanów. Powoduje też poważne uszczerbki na zdrowiu, o czym boleśnie przekonali się mieszkańcy Parkersburga w Zachodniej Wirginii. To tutaj znajduje się fabryka teflonu koncernu DuPont, która jest ekonomicznym sercem miasta i jednocześnie jego głównym trucicielem. Pracujące w niej kobiety rodziły dzieci z poważnymi schorzeniami, a okoliczni rolnicy tracili masowo bydło i inne zwierzęta na skutek zanieczyszczenia środowiska odpadami chemicznymi.
Produkująca C8 firma 3M, jak również wytwarzający teflon koncern DuPont za wszelką cenę próbowały latami ukryć jego trujące efekty. Kiedy 3M przestało produkować C8 ze względu na wyniki badań, DuPont zdecydował się sam go wytwarzać, pompując trującą teflonową substancję chemiczną w powietrze i zaopatrując w wodę z jej domieszką ponad 70 000 ludzi. Garstka mieszkańców Zachodniej Wirginii postanowiła ujawnić te niecne działania i złożyć jeden z największych pozwów zbiorowych w historii prawa ochrony środowiska. Film przedstawia historię tej bezprecedensowej walki z przerażającą chciwością chemicznej korporacji i jej wątpliwego zwycięstwa. DuPont może bowiem kontynuować produkcję C8, ale ze zmienionym wzorem chemicznym.

Nagrody i nominacje:

NOMINACJE:
- SUNDANCE Główna Nagroda Jury - Udział w konkursie na najlepszy film dokumentalny
- KRAKÓW GREEN FILM FESTIVAL 2019 - nominacja na najlepszy film dokumentalny

Widziałem, moja ocena:

Twoja recenzja, komentarz do filmu Trucizna codziennego użytku:

Wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Chcę zobaczyć
Zwiastun
Fotosy z filmu
Recenzje użytkowników
Widziałeś(aś) ten film? Napisz swoją recenzję
11.04.2021 (12:28) 5

Szokujący materiał - kolejny raz życie ludzi, zwierząt i całej planety przegrywa z żądzą zysku.

13.03.2021 (18:31) 5

Świetny dokument. Z jednej strony pokazuje wrednotę i chciwość korporacji, a z drugiej mobiluzuje do pozbycia się z kuch… rozwiń » Świetny dokument. Z jednej strony pokazuje wrednotę i chciwość korporacji, a z drugiej mobiluzuje do pozbycia się z kuchni naczyń z teflonem.

Filmy o podobnej tematyce
Polecane
Ostatnio dodane