Węgiel w płucach

Francja (2021) 52 minuty

Tytuł oryginalny:

Coal in the Lungs

Reżyseria:

Martin Boudot

Kraj:

Francja (2021)

Czas trwania:

52 minuty

Język:

oryginalny

Dostępne napisy:

polskie

Opis filmu "Węgiel w płucach":

Co roku 500 000 Europejczyków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Jedną z głównych przyczyn tego zanieczyszczenia jest węgiel, nadal używany w wielu krajach. A to zanieczyszczenie powietrza nie ma granic. Zanieczyszcza cały kontynent.

Wszędzie obywatele walczą o prawo do powietrza, którym można bezpiecznie oddychać. Jednak z braku namacalnych dowodów ich wezwania do regulacji są łatwo odrzucane. Wraz z naukowcami zespół dziennikarzy wyrusza na poszukiwanie dowodów na zanieczyszczenie powietrza.

W Polsce 75% energii elektrycznej produkowane jest z węgla. Rybnik w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Tutaj, jeszcze przed Covidem, dzieci nosiły maski do zabawy na zewnątrz i radzono im, aby spędzały większość czasu w pomieszczeniach, by uniknąć oddychania toksycznym powietrzem. Szokujące badania przeprowadzone na potrzeby tego dochodzenia pokazują, że dzieci tutaj mają o 425% więcej czarnego węgla w swoich ciałach niż dzieci w Strasburgu. Pojawił się na pierwszych stronach gazet w całej Europie, a nawet przyciągnął uwagę polskiego rządu.

Badanie wykazało również, że dzieci w Strasburgu, mieście o średnim poziomie zanieczyszczenia powietrza dla europejskiej metropolii, nadal mają w moczu prawie milion cząstek czarnego węgla na mililitr. Czy potężne lobby węglowe oprze się tym rewelacjom?

Nagrody i nominacje:

2022 - BNP Paribas Green Film Festival

Kategorie filmu:

Reportaż

Tagi filmu:

smog zanieczyszczenie powietrza

Widziałem, moja ocena:

Twoja recenzja, komentarz do filmu Węgiel w płucach:

Wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Chcę zobaczyć
Zwiastun
Recenzje użytkowników
Widziałeś(aś) ten film? Napisz swoją recenzję
Nie dodano jeszcze recenzji do tego filmu.
Twoja recenzja może być pierwsza.
Filmy o podobnej tematyce
Polecane
Ostatnio dodane