Wieloryb

Polska (2018) 8 minut 3,8/5.0

Tytuł oryginalny:

BIG FISH

Reżyseria:

Izabela Pająk

Kraj:

Polska (2018)

Czas trwania:

8 minut

Język:

polski

Dostępne napisy:

angielskie

Opis filmu "Wieloryb":

Rankiem 8 grudnia 2017 roku jadący do pracy i szkoły mieszkańcy Warszawy przecierali oczy nie tylko z niewyspania, ale także ze zdumienia: na piaszczystym brzegu Wisły, obok mostu Poniatowskiego, w samym centrum miasta leżał ogromny, nieruchomy stwór – 15-metrowy wieloryb. Wokół niego krzątali się naukowcy. Zanim wyjawiliśmy, że kaszalot jest rzeźbą belgijskiego kolektywu Captain Boomer, sprowadzoną do Warszawy przez zespół „Przekroju”, udało się nam osiągnąć cel. Ta rzeźba prowokowała – by się zatrzymać, zadziwić, postawić pytania. Czy to prawda? Jak, u diabła, on się tu dostał? Czy to przez nas? – zastanawiali się ludzie.

Trzy lata po wspomnianym wydarzeniu udostępniamy opowiadający o nim film, wyreżyserowany przez Izę Pająk. Kreśli on portret społeczeństwa i pokazuje, jak blisko jesteśmy ekologicznej tragedii. Przez dwa lata dokument był prezentowany na festiwalach, dlatego nie mogliśmy przedstawić go szerszej publiczności.

Bardzo udana runda festiwalowa już zakończona – dzieło zdobyło nagrody na całym świecie, m.in. za najlepszy dokument na Canberra Short Film Festival w Australii w 2018 r.; nagrodę publiczności za najlepszy krótki film na Red Rock Film Festival w USA w 2018 r.; nagrodę jury tegorocznej edycji Sebastopol Documentary Film Festival w USA – w kategorii krótkich filmów dokumentalnych.

Nagrody i nominacje:

Nominacja w kategorii NAJLEPSZY KRÓTKI FILM DOKUMENTALNY na 4. BNP Paribas Green Film Festival

Widziałem, moja ocena:

Twoja recenzja, komentarz do filmu Wieloryb:

Wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Chcę zobaczyć
Zwiastun
Recenzje użytkowników
Widziałeś(aś) ten film? Napisz swoją recenzję
Nie dodano jeszcze recenzji do tego filmu.
Twoja recenzja może być pierwsza.
Filmy o podobnej tematyce
Polecane
Ostatnio dodane