Zachód i ropa naftowa: toksyczny związek

Niemcy (2020) 53 minuty

Odkrycie ropy w Pensylwanii w 1859 r. zapoczątkowało triumfalne rządy tego surowca. Sojusznicy, którzy stają się konkurentami, wrogowie, którzy stają się przyjaciółmi. Od samego po... czytaj więcej »

Ten film jest obecnie dostępny!
Oglądaj teraz za darmo!
do 19.12.2021 (00:00)

ROPA | PALIWA KOPALNE

Kraj:

Niemcy (2020)

Czas trwania:

53 minuty

Język:

oryginalny

Dostępne napisy:

polskie

Opis filmu "Zachód i ropa naftowa: toksyczny związek":

Odkrycie ropy w Pensylwanii w 1859 r. zapoczątkowało triumfalne rządy tego surowca. Sojusznicy, którzy stają się konkurentami, wrogowie, którzy stają się przyjaciółmi. Od samego początku ropa jest ściśle związana z kwestią siły i równowagi na poziomie międzynarodowym. Świat przekonał się o tym szczególnie dosadnie podczas wybuchu wojny Jom Kippur (1973), kiedy Izrael został niespodziewanie najechany przez Egipt i Syrię w dniu żydowskiego święta religijnego. Pomoc wojskowa udzielona przez Stany Zjednoczone Tel Awiwowi nie została dobrze przyjęta przez świat arabski, posiadający – na czele z Arabią Saudyjską – 60% produkcji ropy naftowej. OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries, pol. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) postanawia drastycznie ograniczyć dostawy: Zachód po raz pierwszy zdaje sobie sprawę ze swojej zależności.
Ropa naftowa spadła jak manna z nieba dla krajów uprzemysłowionych: wynikający za jej sprawą wzrost gospodarczy doprowadził z jednej strony do narodzin pierwszych miliarderów takich jak John D. Rockefeller, z drugiej strony do nieszczęść wywołanych dwoma wojnami światowymi. Ropa, „matka” plastiku, stała się niezbędna do tego stopnia, że ​​wywarła niezatarty wpływ nie tylko na geopolitykę współczesnego świata, ale i na nasz styl życia. Ten dwuczęściowy dokument „wierci” dogłębnie u źródeł mitu tak zwanego „czarnego złota”.

Nagrody i nominacje:

Kategorie filmu:

Reportaż

Tagi filmu:

paliwa kopalne energia ropa

Widziałem, moja ocena:

Twoja recenzja, komentarz do filmu Zachód i ropa naftowa: toksyczny związek:

Wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Chcę zobaczyć
Recenzje użytkowników
Widziałeś(aś) ten film? Napisz swoją recenzję
Nie dodano jeszcze recenzji do tego filmu.
Twoja recenzja może być pierwsza.
Filmy o podobnej tematyce
Polecane
Ostatnio dodane