Żegnaj, domu

Australia (2020) 7 minut

Tytuł oryginalny:

Goodbye Home

Reżyseria:

Jonathan Chong

Kraj:

Australia (2020)

Czas trwania:

7 minut

Język:

angielski

Dostępne napisy:

polski

Opis filmu "Żegnaj, domu":

W upalny letni dzień młody chłopak wyleguje się na huśtawce z opony zwisającej z dużej gałęzi starej gumy duchów. Spogląda przez lornetkę, by dostrzec małego koala i jego rodziców żyjących na szczycie potężnego pnia dziąseł. Otaczający krzew wibruje od rodzimych zwierząt. W oddali nad nadmorskim krajobrazem wznoszą się pióropusze szarego dymu, zasypując horyzont popiołem.

Gdy chłopiec pomaga rodzicom przygotować dom na ewakuację, zwierzęta przygotowują swoje domy: wombat oczyszcza swoją norę z gruzu, zięba czyści swoje gniazdo, stada ptaków rozpoczynają wędrówki ku bezpieczniejszym niebiosom. Chłopiec i jego kelpie siedzą na ganku i patrzą z niepokojem.

Słońce przybiera kolor spalonej pomarańczy; zakurzony odcień pada na krajobraz. Maleńka iskierka unosi się na wietrze jak pomarańczowy płatek śniegu. Mały koala wystaje z kauczukowca, aby lepiej się przyjrzeć. Krzywi się i drapie w nos, poparzony uwodzicielskim blaskiem żaru. Potem zmienia się wiatr.

Niebo staje się złowrogo czarne, a potem płonące czerwienią, gdy pożary pędzą w kierunku społeczności na skraju buszu. Grupa kangurów zbiera się przy powalonych gałęziach. Rodzice chłopca ładują do samochodu wspomnienia i pamiątki. Chłopiec i jego kelpie wskakują do środka, ale kelpie skomle i szczeka na zamieszanie na zewnątrz. Przez dym chłopiec widzi rodzinę koali uwięzioną między opadłymi gałęziami. Pędzi im z pomocą. Za nim podchodzą jego rodzice z pudłami.

Linia samochodów ciągnie się na jedynej drodze z miasta. Chłopak obserwuje przez tylną szybę, jak rozświetlone łuną miasto oddala się. Odwraca się i zajmuje miejsce. Jego kelpie leży na podłodze u jego stóp. Coś się przesuwa w pudełku obok niego.

Chłopiec i jego rodzice wzięli ze sobą do samochodu rodzinę koali. Kierowane przez wiejskich strażaków, dwie rodziny udają się w bezpieczne miejsce. Chociaż dzielą to samo doświadczenie straty, jednoczy ich ich dom w buszu.

A do domu powrócą, kiedy minią pożary.

Nagrody i nominacje:

Nominacja w kategorii NAJLEPSZA ANIMACJA na 4. BNP Paribas Green Film Festival

Kategorie filmu:

Animacja

Tagi filmu:

pożary

Widziałem, moja ocena:

Twoja recenzja, komentarz do filmu Żegnaj, domu:

Wypełnienie tego pola nie jest wymagane.

Chcę zobaczyć
Zwiastun
Recenzje użytkowników
Widziałeś(aś) ten film? Napisz swoją recenzję
Nie dodano jeszcze recenzji do tego filmu.
Twoja recenzja może być pierwsza.
Filmy o podobnej tematyce
Polecane
Ostatnio dodane